Co to jest Drzewo Jessego?

Drzewo Jessego (lub Różdżka Jessego) pochodzi z Iz 11:1

I wyrośnie różdżka z pnia Jessego, 
wypuści się odrośl z jego korzeni. 

Drzewo genealogiczne Chrystusa, ujęte w Mt 1, rozpoczyna się od słów:

Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawida, syna Abrahama.

wskazując na ciągłość rodu i pochodzenie Jezusa. „Pień Jessego” w proroctwie Izajasza oznacza ród królewski Dawida. Natomiast różdżka, odrośl tego pnia wskazuje na Chrystusa, który pochodził z pokolenia Judy i rodu Dawida.

Drzewo Jessego przedstawiane jako drzewo wyrastające z postaci leżącego Jessego (ojca Dawida), na szczycie którego umieszczano Matkę Boską z Dzieciątkiem, było popularnym motywem w sztuce dawnych wieków. Najstarszym zachowanym dziełem przedstawiającym drzewo Jessego jest witraż w Chartres pochodzący z XII wieku.

Adwentowa tradycja dekorowania drzewa Jessego nie jest w Polsce rozpowszechniona, lecz może stać się świetna tradycją rodzinną. Podobnie jak dzieci pragną poznać swoje drzewo genealogiczne, czyli swoich rodziców, dziadków, pradziadków i dalszych przodków oraz krewnych, tak również chrześcijanie powinni poznać drzewo genealogiczne swego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Celowi temu służy adwentowy zwyczaj umieszczania w domu „Różdżki Jessego”. Jest to średnich rozmiarów gałązka jabłoni, wiśni, śliwy, gruszy, forsycji lub innego drzewa kwitnącego, którą w sobotę przed I niedzielą Adwentu wkłada się do wazonu z wodą, a następnie w czasie adwentowych wieczorów czyta się w gronie rodziny odpowiednie teksty Pisma Świętego mówiące o przodkach Chrystusa Pana, wykonuje się symbole ich przedstawiające i zawiesza się na gałązkach począwszy od najniższych.

Przykłady drzewa Jessego w Polsce:

W predelli ołtarza (podstawie nasady ołtarza) Wita Stwosza w Krakowie mamy świetny przykład drzewa Jessego. Jego zdjęcie poniżej, a po kliknięciu możliwość bliższego przypatrzenia się (niestety drzewo Jessego jest częściowo zasłonięte):

W drzewie Jessego umieszczane są postacie z rodu genealogicznego Jezusa, a tym samy Maryji. Nie ma żadnej reguły wskazującej na konieczność umieszczania poszczególnych osób, lecz przeważnie są tam obecni Adam i Ewa, Abraham, Izaak, Jakub, Noe, Mojżesz, Dawid, Salomon, Józef i Maryja z Dzięciątkiem Jezus.

W bazylice katedralnej w Toruniu fresk z XIV wieku przedstawia drzewo Jessego wkomponowane w scenę ukrzyżowania, sądu ostatecznego, wizję nieba i piekła.

W Choszcznie w kościele parafialnym Narodzenia NMP z XIV wieku mamy także przykład drzewa Jessego, tym razem w wersji płaskorzeźby:

Barokową ambonę (1671) u sióstr Klarysek ze Starego Sącza oplata drzewo Jessego pokażnych rozmiarów:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s